Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. Niestety, wiąże się z nią wiele powikłań, które mogą utrzymywać się nawet po porodzie. Jeśli nie radzisz sobie z osłabionymi i wypadającymi włosami to w tym artykule znajdziesz parę przydatnych wskazówek jak radzić sobie z tym problemem.

 

Na wstępie mamy dla Ciebie dobre wiadomości – wypadanie włosów w ciąży i po porodzie to zjawisko normalne i całkowicie odwracalne. Chociaż ciężko w to uwierzyć gdy martwisz się, że wyłysiejesz i zaczynasz panikować z tego powodu. Już na samym początku możesz wspomóc ustąpienie tych objawów – nie stresuj się, nie panikuj. Dobra dieta, odpowiednia pielęgnacja i spokój ducha pomogą Twojemu organizmowi unormować działania i zaprzestać wypadaniu.

 

Czym spowodowane jest wypadanie włosów?

 

Za utratę włosów odpowiedzialne są hormony (zwłaszcza estrogen), które w okresie ciąży wykazują większą aktywność. Jednak nie zawsze należy winić za to własny organizm. Często współudział ma w tym również nieodpowiednia dieta kobiety ciężarnej. Idź do lekarza, które poradzi Ci jak radzić sobie z występującym problemem, jedz zdrowo i zażywać suplementy polecone Ci przez Twojego lekarza. Wtedy problem na pewno ustąpi, lub będzie łagodniejszy. Pamiętaj, że w tym wyjątkowym czasie należy Ci się duża ilość odpoczynku. Nie znaczy to jednak, że jesteś usprawiedliwiona do unikania ruchu. Ciąża to nie choroba, jeśli możesz staraj się przechodzić jak jak najaktywniej.

 

Staraj się unikać stresujących sytuacji, nie rwij włosów z głowy jeśli wydarzy się coś denerwującego lub martwiącego. Żadna sytuacja nie jest warta Twoich nerwów. Napięcie emocjonalne odbija się na Twoim zdrowiu psychicznym a co za tym idzie – na kondycji fizycznej. Pewnie już to zdążyłaś zauważyć, że martwiąc się trudnym egzaminem lub kłótnią ze znajomym działasz negatywnie na swój organizm. W ciąży jesteś szczególnie wrażliwa – wyjątkowe sytuacje wymagają szczególnych środków, dlatego co by się nie działo, zachowaj spokój!

 

Wypadające włosy mogą być też objawem problemów zdrowotnych. Zwłaszcza tych wywołanych chorą tarczycą. Niedoczynność lub nadczynność wymaga leczenia farmakologicznego. Infekcja, przebyta przed ciążą operacja, zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków np. antydepresantów, witaminy A, również mogą wpływać na stan Twoich włosów.

 

Na szczęście, wspierając swój organizm odpowiednimi składnikami odżywczymi możesz wzmocnić również włosy. Pamiętaj, że będąc w ciąży musisz dostarczać do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych. Musisz zadbać nie tylko o prawidłowy rozwój płodu, musisz zadbać też o własne zdrowie. Niektóre substancje odżywcze i mineralne są w stanie wzmocnić Twoje włosy i zapobiec ich wypadaniu. Zwróć szczególną uwagę na utrzymanie właściwego poziomu cynku i żelaza, które wpływają na szybszy porost włosów. Brak tych minerałów powoduje obumieranie mieszków włosowych. Dlatego, jedz dużą ilość surowych warzyw i owoców, które dostarczą Ci odpowiednią ilość witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Nie powinno też zabraknąć takich składników jak witamina B, A i C, biotyny, inozytolu i flawonoidów. Dbaj o włosy, burze hormonalne powinny ustąpić po paru miesiącach od urodzenia dziecka. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

 

Z wypadającymi włosami możesz również poradzić sobie w sposób zewnętrzny. Jeśli Twoje włosy nie są w dobrej kondycji dobrym pomysłem będzie obcięcie włosów. Będą lżejsze a łysienie w ciąży będzie mniej widoczne. Poza tym, poczujesz się lepiej wraz z odmienioną fryzurą. Staraj się tez wiązać włosy w kucyk co pomoże Ci zamaskować łysiejące miejsca na głowie.

 

Możesz też wykorzystać szerokie opaski to zakrycia wypadających włosów.

 

Unikaj, loków, warkoczy, fal czyli fryzur, które uwydatniają ślady wypadania. Unikaj zabiegów fryzjerskich, które narażą Twoje włosy na dodatkowe osłabienie. Na czas walki z wypadaniem włosów zrezygnuj z farbowania lub zabiegów trwałej ondulacji.

Do pielęgnacji włosów wykorzystuj kosmetyki naturalne, o lekkiej formule. Szukaj w aptece szamponów z biotyną lub ziołowych organicznych mieszanek, które zadbają o Twoje włosy. Nie będziesz musiała się też, martwić sztucznym składem kosmetyków, które w większości zawierają szkodliwe parabeny.

 

Po umyciu staraj się rozczesywać włosy delikatnie, po wcześniejszym nałożeniu odżywki, do czesania używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Nie stosuj suszarki, pozwól włosom wyschnąć naturalnie, bez ingerencji ciepłego powietrza.

 

Stosuj naturalne maski, odżywki i płukanki do włosów. Niektóre możesz zrobić sama, idealnie do tego będą nadawać się płukanki z pokrzywy, rozmarynu i skrzypu polnego. Poza tym warto wcierać w skórę głowy żółtka jajek. Ponad to stosuj olejki, które również odżywią i zregenerują Twoje włosy.

 

Nie wszystkie kobiety w ciąży mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów, to kwestia indywidualna. To nie musi być też Twój problem, jednak jeśli już się pojawił, nie martw się. Już wiesz jak możesz poradzić sobie z tym problemem. Zadbaj o swój stan zdrowia, prawidłową dietę, ogranicz stres i ciesz się macierzyństwem.

Author