Latem wysokie temperatury potrafią  wdać się we znaki, kto wie o tym lepiej niż kobiety w ciąży? Ciężko wyglądać „kwitnąco” gdy żar leje się z nieba a Ty, marzysz jedynie o tym by ukryć się w domu i wyjść z niego dopiero gdy zajdzie słońce. Niestety, nie zawsze można sobie na to pozwolić. Jak więc radzić sobie z gorącem w tym szczególnym czasie?

 

Podczas gorąca kobiety w ciąży często zmagają się z wieloma uciążliwymi przypadłościami jak obrzęki nóg, dłoni czy nawet twarzy. Wynika to z problemów z cyrkulacją krwi. Latem szczególnie ważne jest to by zadbać o nawodnienie organizmu. Warto pić nawet dwa – trzy litry wody niegazowanej dziennie. W walce z opuchlizną pomogą też zimne okłady i kąpiele w chłodnej wodzie z solą. Zadbaj o to by nosić wygodne obuwie, które ułatwi krążenie. W domowym zaciszu staraj się zapewnić swoim nogom odpoczynek. Trzymaj stopy powyżej serca, czytając książkę, lub oglądając swój ulubiony serial, trzymaj nogi na oparciu kanapy. Siadając staraj się nie zakładać nogi na nogę, wpłynie to na prawidłową cyrkulację krwi w organizmie.  W walce z obrzękami pomocne będą też kremy chłodzące z mentolem.

 

Latem warto zadbać o to, by dieta była lekka.  Towarzyszące uczucie ciężkości, bóle żołądka i nadmierna potliwość są spowodowane nieodpowiednią dietą w okresie letnim. Ogranicz spożycie soli, która wpływa na zatrzymanie wody w organizmie. Mięso zastąp rybami, jedz dużo owoców i warzyw.

 

Piękna pogoda kusi do tego by wyjść i cieszyć się nią. Jednak podczas ciąży najlepiej będzie ograniczyć ilość czasu przebywanego w pełnym słońcu. Wysoka temperatura sprawia, że może dojść do przegrzania organizmu, duszności i  zasłabnięć.  Unikaj komunikacji miejskiej i innych miejsc typu galerii handlowych. Zatłoczone miejsca uniemożliwiają szybkie wydostanie się na świeże powietrze. Niebezpieczne są też klimatyzowane pomieszczenia, różnica temperatur wywołuje szok objawiający się silnym uderzeniem krwi do mózgu i zawrotami głowy. Ponad to może się to zakończyć również przeziębieniem. Co jest szczególnie szkodliwe dla przyszłej mamy i jej dziecka.

 

Jeśli planujesz wybrać się na spacer, staraj się wybierać cieniste miejsca. Warto wcześniej zaplanować pokonywaną trasę. Jeśli poczujesz się gorzej będzie Ci łatwiej ukryć się w chłodniejszym miejscu. Zbyt długie narażenie na promieniowanie prowadzi nie tylko do omdleń ale i przedwczesnych skurczów.

 

Jednym z problemów występujących w czasie ciąży jest nadmierna potliwość ciała. Jest to wstydliwa i krępująca przypadłość z którą ciężko sobie poradzić. Istnieją jednak sposoby, które pomogą sobie z tym poradzić:

 

  • W upalne dni bierz chłodne prysznice, poza domem warto mieć ze sobą nawilżane chusteczki, którymi przetrzesz spocone części ciała.
  • Stosuj hipoalergiczne antyperspiranty, które nie są mocno perfumowane. Dzięki temu nie będą powodować podrażnień, zatrzymają pojawienie się potu i nie wpłyną na intensywność jego zapachu. Trzeba pamiętać. że w trakcie ciąży hormony wpływają na zmianę składu potu, który w połączeniu z perfumowanymi kosmetykami może powodować nieprzyjemny zapach.
  • Przy problemie z pocącymi się stopami pomocny będzie talk. Jeśli posypanie stóp i wnętrza butów nie pomoże w zatrzymaniu potliwości, włóż do nich wkładki przeciwpotne, które kupisz w drogeriach i sklepach obuwniczych. W domu staraj się chodzić boso.

 

Dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą wody, którą będzie można spryskać sobie twarz i ochłodzić skórę.  Dermatolodzy często uczulają na to, by chronić się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dlatego latem trzeba zadbać o to by w kosmetyczce każdej mamy znalazł się krem z filtrem (minimum SPF 15). Warto też chronić głowę i twarz zakładając kapelusz lub czapkę z daszkiem. Pod wpływem hormonów skóra jest bardziej podatna na pojawianie się przebarwień nazywanych ostudą.

 

Ciąża rządzi się swoimi prawami, dlatego podczas gorących miesięcy warto postawić na zwiewne sukienki. Najlepsze będą ubrania z lnu, bawełny i płótna. Takie ubrania są wygodniejsze i przepuszczają więcej powietrza niż syntetyczna odzież. Lekkie ubranie zapobiegnie pojawianiu się przykrych grzybic. Makijaż dzienny powinien być lekki. W czasie ukropu lepiej nie robić pełnego makijażu, który dodatkowo wpłynie na zapychanie się skóry twarzy.  Wybierając kosmetyki na lato trzeba pamiętać o tym by zawierały filtry ochronne.

 

Przede wszystkim trzeba też pamiętać o odpoczynku. Jeśli czujesz się zmęczona, pamiętaj o odpowiedniej dawce snu. Popołudniowa drzemka jest jak najbardziej wskazana. W pracy staraj się robić sobie przerwy na krótki spacer, który pomoże Ci dotlenić organizm tym samym poprawiając samopoczucie i produktywność.

 

 

 

Author